Põllu 10 | Arhitektuur
19996
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-19996,hazel-core-1.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,vertical_menu_with_bg_image,content_with_no_min_height,select-child-theme-ver-1.1,select-theme-ver-4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Sellised mõisted, nagu energia- ja keskkonnasäästlik, kasutaja-, pere- ja lapsesõbralik, funktsionaalne, turvaline, kvaliteetne, lisaks ka taskukohane ja likviidne – on tänapäeval sama elementaarsed, nagu kõikvõimalikud ehitamist reguleerivad seadused, normid ja standardid – need ei ole ühe koduse korterelamu rajamise kriteeriumideks, millest arhitektuurset kavandit kujundama hakata, vaid enesestmõistetavad väärtused.

 

Arhitekti ülesanne on kujundada ruumi – avalikku, poolprivaatset ja privaatset, mis on mõnus ja inspireeriv, sotsiaalset suhtlust soosiv ja eraldatust võimaldav. Kõigil võimalikel korteriostjatel on omad kiiksud, hobid, elukorraldus, ootused ja maitse. Mida universaalsem ja laiemale publikule vastuvõetavam on hoone arhitektuurne lahendus, seda vähem on selles teravust, sädet ning midagi originaalselt isikupärast, mida elanikud tahaksid just OMA koduks nimetada. Nii nagu igaüks leiab endale sobiva muusika- või telekanali, tahaks ka siin selles majas näha peresid, kelle sisemise lainepikkusega see maja süngib. Need graafilised kontrastid ja geomeetrilised proportsioonid, need trepikojad ja rõdud, need siseruumid ja välialad. Et siia leiaks endale kodu need, kes selle maja vaimu koos loovad.

 

Põllu peale on maju juba paarkümmend aastat ritta seatud. Põllu-majadel on alati liiga vähe haljastust. Puid üldse pole. Põllu tn 10 kortermaja ongi seepärast oma arhitektuurselt ideelt üks suur abstraktne haljaskast – PUU, mille graafilised triibud tõusevad kasvude-tüvedena rõdupesade toeks ning lisavad dünaamikat nii eksterjööris kui interjööris. Mõni võib-olla näeb selles joongraafikas paralleeli tuntud rõivabrändiga – no väga hea! – ongi sportlikum.

 

 

Ralf Tamm
Realarhitektid OÜ
www.arhitektid.ee